Autor Wątek: Ile opłaty może wziąść komornik ?  (Przeczytany 51936 razy)

Offline AN83

• Czytelnik
  • *
Odp: Ile opłaty może wziąść komornik ?
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 01, 2012, 21:56:01 »
Dziekuje za odp, oznacza to ze komornik ma prawo do 15% od wyegzekwowanej kwoty bez wzgledu na to w ilu ratach ta kwote otrzyma, w takim razie mam obowiazek zaplacic 297,47 zł. a nie jak on twierdz 560zl. Poprosze komornika o wyjasnienie, dlaczego naliczyl dwa razy oplate stostunkowa, 

Offline joanna

• Zaangażowany Użytkownik
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 01, 2012, 22:09:04 »
Dziekuje za odp, oznacza to ze komornik ma prawo do 15% od wyegzekwowanej kwoty bez wzgledu na to w ilu ratach ta kwote otrzyma, w takim razie mam obowiazek zaplacic 297,47 zł. a nie jak on twierdz 560zl. Poprosze komornika o wyjasnienie, dlaczego naliczyl dwa razy oplate stostunkowa,

AN83, moim zdaniem komornik nie ma prawa zastosować  żadnej opłaty stosunkowej w tej sytuacji. Opłata stosunkowa zależy od wartości egzekwowanej wierzytelności. Ty miałaś do spłaty w momencie zajęcia kwotę ok.35 tysięcy i z tego względu będziesz mieć liczone 15% i 5%.
Powtórzę opłata stosunkowa jej wówczas, gdy z egzekwowanej kwoty np. 1500 zł , 15% da nam tylko 225 zł, wówczas komornik nalicza opłatę stosunkową  297,47 zł, ponieważ jest wyższa nie 225zł.

Camion

• Gość
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 02, 2012, 11:06:31 »
Chwileczkę moje panie,komornik od każdej wyegzekwowanej kwoty pobiera w zależności czy jest to kwota z wynagrodzenia,czy z konta bankowego, czy wpłacona indywidualnie na konto komornika to pobiera od otrzymanej kwoty 15% albo 8% albo 5 % ,kwota stosunkowa to jest kwota od całości zadlużenia i w przypadku kiedy jest mniejsza od 1/10 średniej krajowej to pobiera to pobiera tą 1/10,w przypadku AN powinno być procentowo pobrane od kwot które otrzymał plus 5% od kwoty nie wyegzekwowanej, wg mnie zasadna jest tu skarga na czynności komornika,jest jeszcze jedna opcja że AN wpłacając kwoty na konto komornika nie opisała za co jest wpłata i komornik zaliczył to na poczet długu dlatego ponownie domaga się wpłaty.osobiście poszedłbym do komornika i niech wydrukuje mi rozliczenie wplaconych kwot.

Offline joanna

« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 02, 2012, 11:56:36 »
@Camion, zobacz co napisała AN83
Po podpisaniu umowy ugody z bankiem i umorzeniu egzekucji komorniczej, otrzymalam pismo od komornika odnosnie kosztow egzekucji tj 2tys. zl i nawet zgadzam sie z ta kwota, poniewaz komornik ma prawo do 5% od kwoty pozostalej do wyegzekwowania, wiec mysle ze ta kwota + koszty pism, zostala naliczona poprawnie. Chodzi mi o oplate stosunkowa art 49.2, ktora pobierana jest od kwoty wyegzekwowaniej z emerytury. Z tego co wiem to jest to 15% ale nie mniej niz 1/10 sredniego wynagrodzenia tj ok 280zl. Komornik wyezgekwowal 780zl (tj 2x390zl) i naliczyl oplate stosunkowa 560zl tj 280*2, a uwazam ze powinnien naliczyc tylko 280zl. Czy to oznacza ze gdybym nie podpisala umowy ugody z bankiem i komornik pobieralby 380zl miesiecznie z mojej emerytury to musialabym placic kazdego miesiaca 280zl oplaty stosunkowej, czy dopiero po zakonczeniu egzekucji naliczylby 15% od kwoty wyegzekwowanej. Poza tym moja sprawa wyglada tak ze komornik przyslal pismo w ktorej przedstawil koszty 2tys, ja zaplacilam a tydz pozniej otrzymalam kolejne pismo odnosnie pomylki, z prosba o wplacenie 560zl oplaty stosunkowej.

Komornik gdzieś faktycznie mógł zrobić błąd [do czego sam się przyznał wysyłając do AN drugie pismo]. Ale dlaczego chce  opłaty stosunkowej? On ma prawo do opłaty egzekucyjnej w takich procentach jak wszyscy to tutaj podajemy.

Camion

• Gość
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 02, 2012, 12:18:10 »
U mnie osobiście liczy 15 % od każdej kwoty którą dostanie,dlatego złożyłbym skargę na działanie komornika, Fragment art. 49 ust. ustawy o komornikach sądowych i egzekucji :
...
2. W sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych w przypadku umorzenia postępowania
egzekucyjnego na wniosek wierzyciela oraz na podstawie art. 823 Kodeksu postępowania
cywilnego komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 5% wartości
świadczenia pozostałego do wyegzekwowania, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż
dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Jednakże w razie
umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela zgłoszony przed doręczeniem dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 1/10 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego,

Offline joanna

« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 02, 2012, 12:26:11 »
Camion, jak Cię lubię, to błagam czytajmy siebie ze zrozumieniem, i siebie, i ustawy.
AN83 zawarła ugodę z bankiem już po wszczęciu egzekucji, więc w jej przypadku nie można powoływać się na ten artykuł, dlatego, że jest tam wyraźnie napisane:

Fragment art. 49 ust. ustawy o komornikach sądowych i egzekucji :
...
2. W sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych w przypadku umorzenia postępowaniaegzekucyjnego na wniosek wierzyciela oraz na podstawie art. 823 Kodeksu postępowania cywilnego komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 5% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż
dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Jednakże w razie umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela zgłoszony przed doręczeniem dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 1/10 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego,

Camion

• Gość
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 02, 2012, 12:32:29 »
 ;D ja tylko przytoczyłem kiedy się oplata należy w przypadku An powinno być tylko 5% od kwoty nie wyegzekwowanej ,dlatego wszystkie inne koszty są nie słuszne wg mnie,i albo komornik lub bardziej asesor który się zajmował sprawą nie bardzo zna przepisy,dlatego poprosiłbym o wyjaśnienie komornika zczego te koszty wynikają i najlepiej na piśmie.

Offline joanna

« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 02, 2012, 12:38:53 »
w przypadku An powinno być tylko 5% od kwoty nie wyegzekwowanej ,dlatego wszystkie inne koszty są nie słuszne wg mnie,i albo komornik lub bardziej asesor który się zajmował sprawą nie bardzo zna przepisy,dlatego poprosiłbym o wyjaśnienie komornika zczego te koszty wynikają i najlepiej na piśmie.

Camion, serce  :) ma prawo do innych kosztów, egzekucja trwała [2 razy pobrał po 380 zł z emerytury], koszty poszukiwań, korespondencji.
1.miał prawo do 5% z kwoty pozostałej do wyegzekwowania po umorzeniu przez wierzyciela
2. 15% z kwoty wyegzekwowanej
3. pokrycia poniesionych kosztów

Offline AN83

• Czytelnik
  • *
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 02, 2012, 15:25:29 »
Dziekuje wszystkim za zainteresowanie moja sprawa :), ja tez uwazam ze komornik ma prawo do 5% od kwoty pozostalej do wyegzekwownia + inne koszty ktore powstaly w trakcie egzekucji i dlatego zaplacialam 2tys wyliczone przez komornika. Nie zgadzam sie natomiast z kwota 560zl bo to na pewno nie jest 15% z 780zl.(kwota wyegzekwowana). Niestety nie moge osobiscie spotkac sie z komornikem bo jego siedziba znajduje sie w innej czesci Polski, na maile tez nie odpowiada wiec pozostaje poczta. Poprosze go o przedstawienie kalkulacji kosztow i zobaczymy jak wytlumaczy oplate stosunkowa. Co prawda on powoluje sie na dwa pisma (postanowienia w sprawie oplaty stosunkowe, ktore uprawomocnily sie miesiac temu) wiec pewnie nie moge sie juz od tego odwolac. A jezeli chodzi o skarge na czynnosci komornika to tez mam chyba na to 7dni a ten czas juz minal wiec postaram sie wyjasnic to z komornikiem. Pozdrawiam

Offline joanna

« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 02, 2012, 16:02:46 »
@AN83, jeśli masz kopie wysłanych maili do komornika, a na pismo, które wyślesz pocztą komornik Ci nie odpowie lub udzieli wymijającej wypowiedzi, albo takiej z jaką się nie zgadzasz. To myślę, że będziesz mieć podstawy do żądania przywrócenia terminu na wniesienia skargi na komornika.

Camion

• Gość
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 03, 2012, 07:00:24 »
w przypadku An powinno być tylko 5% od kwoty nie wyegzekwowanej ,dlatego wszystkie inne koszty są nie słuszne wg mnie,i albo komornik lub bardziej asesor który się zajmował sprawą nie bardzo zna przepisy,dlatego poprosiłbym o wyjaśnienie komornika zczego te koszty wynikają i najlepiej na piśmie.

Camion, serce  :) ma prawo do innych kosztów, egzekucja trwała [2 razy pobrał po 380 zł z emerytury], koszty poszukiwań, korespondencji.
1.miał prawo do 5% z kwoty pozostałej do wyegzekwowania po umorzeniu przez wierzyciela
2. 15% z kwoty wyegzekwowanej
3. pokrycia poniesionych kosztów

Joanno może źle napisałem ale o tym samym wspomniałem na początku  :D o tutaj:

Chwileczkę moje panie,komornik od każdej wyegzekwowanej kwoty pobiera w zależności czy jest to kwota z wynagrodzenia,czy z konta bankowego, czy wpłacona indywidualnie na konto komornika to pobiera od otrzymanej kwoty 15% albo 8% albo 5 % ,kwota stosunkowa to jest kwota od całości zadlużenia i w przypadku kiedy jest mniejsza od 1/10 średniej krajowej to pobiera to pobiera tą 1/10,w przypadku AN powinno być procentowo pobrane od kwot które otrzymał plus 5% od kwoty nie wyegzekwowanej, wg mnie zasadna jest tu skarga na czynności komornika,jest jeszcze jedna opcja że AN wpłacając kwoty na konto komornika nie opisała za co jest wpłata i komornik zaliczył to na poczet długu dlatego ponownie domaga się wpłaty.osobiście poszedłbym do komornika i niech wydrukuje mi rozliczenie wplaconych kwot.

możliwe że napisałem nie zrozumiałe za co przepraszam ale idea była ta sama  :).

Offline joanna

« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 15, 2012, 12:59:09 »
Chciałam wszystkich, którzy oparli się na moich wpisać o wysokości opłat komorniczych, bardzo przeprosić za nieumyślne wprowadzenie w błąd. Poniżej zamieszczam ART. 49 pkt.1 UOKSiE w brzmieniu w jakim obowiązuje od dnia 28.10.2011

"W sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 15% wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż trzydziestokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Jednakże w przypadku wyegzekwowania świadczenia wskutek skierowania egzekucji do wierzytelności z rachunku bankowego, wynagrodzenia za pracę, świadczenia z ubezpieczenia społecznego jak również wypłacanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zasiłku dla bezrobotnych, dodatku aktywizacyjnego, stypendium oraz dodatku szkoleniowego, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 8% wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie niższej niż 1/20 i nie wyższej niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego."

Offline joanna

« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 15, 2012, 13:21:18 »
Krok trzeci - ile za prawnika wierzyciela?

Jeżeli w imieniu wierzyciela wniosek o wszczęcie egzekucji złożył adwokat lub radca prawny, to dla dłużnika oznacza to konieczność poniesienia dodatkowych opłat - kosztów zastępstwa adwokackiego (radcowskiego) w postępowaniu egzekucyjnym. Są one uzależnione od wartości przedmiotu sprawy (kwot wskazanych we wniosku o wszczęcie egzekucji). W zależności od wartości przedmiotu sprawy wynoszą one:

1) do 500 zł - 15 zł;
2) powyżej 500 zł do 1.500 zł - 45 zł;
3) powyżej 1.500 zł do 5.000 zł - 150 zł;
4) powyżej 5.000 zł do 10 000 zł - 300 zł;
5) powyżej 10.000 zł do 50.000 zł - 600 zł;
6) powyżej 50.000 zł do 200.000 zł - 900 zł;
7) powyżej 200.000 zł - 1.800 zł.

Jeśli prowadzona była egzekucja z nieruchomości, stawki są dwukrotnie większe.

Dla zainteresowanych podaję podstawę prawną w/w opłat:
Rozporządzenie w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu z dnia 28 września 2002 Dz.U. z 2002r. Nr 163, poz. 1348; §11.1; pkt.7

Rozporządzenie w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu z dnia 28 września 2002 w Dz.U. z 3 października 2002 roku, Nr 163, poz. 1349; §10.1; pkt.7

Schoppenka

• Gość
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 24, 2012, 13:09:36 »
Liczę na wasze opinie o komorniku który naliczył sobie opłat od egzekucji od kilometra i chyba na wagę.

Komornik postanowił:
1. ustalić koszty niezbędne do celowego przeprowadzenia egzekucji w sprawie w wysokości:
- należności osób powołanych do udziału w czynnościach (art. 39.2.4)                90,00 zł
- portoria (art. 39.2.6)                                                                                           18,48 zł
- koszty zapytań (art. 39.2.7)                                                                                44,29 zł
- doręczenie korespondencji (art. 39.2.8)                                                            162,25 zł
- zlecenie poszukiwania majątku dłużnika (art. 53a.1)                                          81,50 zł
- odnalezienie majątku dłużnika (art. 53a.2)                                                        626,31 zł
- opłata stosunkowa z art. 49.1 (15%)                                                                 128,51 zł
- opłata stosunkowa z art. 49.1 (8%)                                                                     48,09 zł
- opłata stosunkowa z art. 49.2 (5%)                                                                 7.462,25 zł

Razem koszty wyniosły:                                                       8.661,68 zł

i w całości obciążyć nimi dłużnika.

Uzasadnienie:
Postępowanie było prowadzone zgodnie z wnioskiem wierzyciela.
Suma opłat i kosztów składa się na koszty postępowania egzekucyjnego, o czym komornik orzekł w pkt. 1 postanowienia. O kosztach postępowania egzekucyjnego postanowiono na mocy przepisów art. 770 kpc oraz art. 39,49,53a.1,53a.2 ustawy z dnia 29.08.1997r o komornikach sądowych i egzekucji.
Opłatę stosunkową dłużnik uiszcza również w przypadku umorzenia postępowania na wniosek wierzyciela oraz na podstawie art. 823 kpc. Podstawą ustalenia wysokości opłaty są egzekwowane należności według stanu na dzień wyegzekwowania lub umorzenia postępowania egzekucyjnego.
Wierzyciel w dniu 09.05.2011r uiścił opłatę z art. 53a.1 w wysokości 81,50 zł zlecając komornikowi poszukiwanie majątku dłużnika.
W toku podejmowanych czynności egzekucyjnych odnaleziono majątek dłużnika w postaci samochodu osobowego marki SSANGYONG MUSSO YONG, rok produkcji 1997, numer rejestracyjny ........
Pojazd został oszacowany w oparciu o portale "Allegro" oraz "otoMOTO" zgodnie z treścią art. 853 & 1 kpc przez komornika, na kwotę 14.156,20 zł
Art. 53a&2 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji stanowi, iż w razie odnalezienia majatku dłużnika komornik pobiera opłatę w wysokości 5% szacunkowej wartości tego majątku nie więcej jednak niż dziesięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
Opłata ta ulega zmniejszeniu o kwotę opłaty pobranej na podstawie art. 52a.1 uoksie.
W niniejszej sprawie pobrano opłatę stałą z art. 53a.2 w wysokości 626,31 zł tj.:
wartość odnalezionego majątku dłużnika 14.156,20zł x 5% = 707,81 zł - opłata z art. 53a.1 uiszczona przez wierzyciela w kwocie 81,50 zł.
Powyższe koszty postępowania zostały zapłacone do kwoty: 1.182,48 zł (przez dłużników)
Do zapłaty solidarnie przez dłużników pozostaje kwota: 7.479,20 zł, którą należy przekazać na konto komornika lub wpłacić w kancelarii w terminie 7 dni pod rygorem wyegzekwowania tej kwoty.

Mnie to zwaliło z nóg, bo chodzi o dłużnika, który ma I grupę inwalidzką i nigdzie się z domu nie rusza a samochód stoi zawsze pod domem, więc co takiego rzeczywiście poszukiwał komornik ? To są jakieś jaja chyba.

Egzekucja była prowadzona na rzecz Fortis Banku z nieruchomości w ubiegłym roku ale udało się w lipcu 2011r zawrzeć ugodę z bankiem wobec powyższego egzekucja została umorzona. Teraz komornika sobie sam takie ogromne koszty nalicza, co by było gdyby tak zamiast samochodu komornik odnalazł majątek w postaci nieruchomości, którą przecież ma większą wartość niż samochód inwalidy ? Komornik nigdy nie przyszedł do dłużnika tylko go listownie wzywał do swojej kancelarii i dłużnik sam stawiał si,e na wezwanie komornika i składam obszerne wyjaśnienia do protokołu.

W pouczeniu jest napisane, że zgodnie z art. 767 &1 kpc na niniejsze postanowienie komornika, jako czynność komornika, przysługuje skarga do Sądu Rejonowego według właściwości dłużnika. Tygodniowy termin mija w czwartek, trzeba człowiekowi jakoś pomóc ale ja nie bardzo wiem jak bo nie umiem sobie przeliczyć czy te koszty są właściwie naliczone.

Offline joanna

« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 24, 2012, 13:42:32 »
Schoppenko, podaj wartość należności głównej.