Aktualności:

Autor Wątek: Pojęcie parabanków  (Przeczytany 14006 razy)

Offline alisia

 • Zaangażowany Użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 931
Pojęcie parabanków
« dnia: Kwiecień 23, 2012, 22:01:08 »
Pojęcie parabanków –stanowi przedmiot regulacji w wielu krajach. Na ogół to jednostki świadczące usługi podobne do bankowych oraz różnego rodzaju specjalistyczne instytucje finansowe. Parabanki rozumiane nieco szerzej obejmują instytucje działające na podstawie przepisów szczególnych wobec prawa bankowego i nie są objęte nadzorem, jak i nie poddawane są procedurze licencjonowania. W Polsce można do nich zaliczyć: spółdzielcze kasy oszczędnościowo- kredytowe, Narodowe Fundusze Inwestycyjne, kantory wymiany walut, firmy leasingowe, faktoringowe czy też pośrednictwa kredytowego.
źródło:wkuwanko.pl
"Sprawiaj innym radość. Zobaczysz wtedy, że radość cieszy." Friedrich Theodor Vischer

Schoppenka

 • Gość
Odp: Pojęcie parabanków
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 04, 2012, 21:46:46 »
Parabank to jednostka gospodarcza która prowadzi usługi podobne do usług banku takie jak : udzielanie kredytów i pożyczek,prowadzenie kont.

Są to wszystkie instytucje wykonujące i świadczące usługi bankowe, tj. instytucje finansowe i banki. Pojecie to nie jest precyzyjne ale jest regulowane prawnie w wielu krajach Unii Europejskiej. Parabanki muszą mieć licencje na swoją działalność tak jak banki powinny posiadać wykwalifikowaną kadrę kierownicza oraz powinny posiadać swój regulamin.Instytucje takie jak Parabanki muszą posiadać odpowiedni własny kapitał na działalność.

Parabank powinien posiadać następujące cechy:
-Parabank nie jest bankiem
-nie przyjmuje depozytów
-jest gotowy udzielać pożyczek
-w odróżnieniu od banków stopy procentowe w parabanku sa bardzo wysokie

Lista parabanków w Polsce

-Parabankiem w Polsce jest Narodowy Fundusz Inwestycyjny,
-SKOK
-Kantor
-Firma doradcza

Wydawało się, że ustawa antylichwiarska, która w lutym 2006 r. wprowadziła do polskiego prawa m.in. pojęcie odsetek maksymalnych, położy kres kosztownym pożyczkom. Niestety, okazało się co innego. Firmy parabankowe, reklamujące szybkie pieniądze bez weryfikacji klienta w BIK, znalazły swoje sposoby na omijanie obowiązujących regulacji.


Oprocentowanie to tylko część kosztów

Pojawiające się na słupach, przystankach i w skrzynkach pocztowych ulotki zachęcają konkurencyjnym w stosunku do pożyczek bankowych oprocentowaniem w skali roku. Mieści się ono w dozwolonych granicach wyznaczonych czterokrotnością stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego. Limit ten, czyli odsetki maksymalne, wynosi na obecną chwilę 20% w wymiarze roku.

Próby określenia wyższego oprocentowania nominalnego nie mają dla firm pożyczkowych żadnego sensu, gdyż łatwo można by je zakwestionować. Klient byłby i tak zobowiązany do zapłaty odsetek maksymalnych, o czym przesądza wyraźnie art. 359 § 22 Kodeksu cywilnego.

Dodatkowo za zastrzeganie w umowach kredytu konsumenckiego, a także za pobieranie od konsumentów korzyści majątkowych przewyższających wysokość odsetek maksymalnych, grozi odpowiedzialność karna (grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2). Przewiduje ją art. 18a ustawy o kredycie konsumenckim.

Poza tym podawanie w reklamach i w umowach zbyt wysokiego oprocentowania nie jest opłacalne dla parabanków z czysto marketingowego powodu. Potencjalni klienci oceniają oferty pożyczkowe przede wszystkim po tym parametrze. Inne koszty, jak choćby wszelkiego rodzaju opłaty, prowizje i składki mają dla pożyczkobiorców mniejsze znaczenie i uchodzą ich uwadze. Tymczasem to w nich kryje się pułapka i realny koszt pożyczanego pieniądza.
WAŻNE!
Maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego (odsetki maksymalne).Prowizja do 5%

Prowizja lub opłata przygotowawcza za rozpatrzenie wniosku to w przypadku podejrzanych ofert pożyczkowych najczęściej 5% kwoty pożyczki. Tyle bowiem zgodnie z prawem, a konkretnie art. 7a ustawy o kredycie konsumenckim, może wynieść łączna kwota wszystkich opłat, prowizji oraz innych kosztów związanych z zawarciem umowy o kredyt konsumencki. Niestety, ustawodawca sam wskazał wyjątki od tego w postaci kosztów związanych z ustanowieniem, zmianą lub wygaśnięciem zabezpieczeń i ubezpieczeń, w tym kosztów ubezpieczenia spłaty kredytu na wypadek śmierci, inwalidztwa, choroby lub bezrobocia konsumenta.

Firmy udzielające pożyczek na wysoki procent (ten rzeczywisty, a nie nominalny) nawiązują więc dochodową współpracę z towarzystwami ubezpieczeń. Klient nie musi się fatygować do ubezpieczyciela - wszelkie formalności związane z ubezpieczeniem załatwi w banku czy firmie udzielającej pożyczki. Jednak, poza wysoką składką, wymagana przy zawarciu umowy pożyczki polisa za wiele nie daje zainteresowanemu. Wystarczy zajrzeć do ogólnych warunków ubezpieczenia. Zakres ochrony ubezpieczeniowej z nich wynikający jest bardzo wąski, wręcz iluzoryczny. Natomiast można się spodziewać wielu wyłączeń i formalności uniemożliwiających, a przynajmniej znacznie utrudniających uzyskanie jakiegokolwiek świadczenia z takiej polisy.


Uwaga na inne opłaty!

Powyższy limit nie dotyczy opłat niezwiązanych z zawarciem umowy o kredyt konsumencki. Wystarczy więc, że parabank wpadnie na pomysł pobierania opłaty na etapie realizacji umowy (np. za odbieranie rat w gotówce przez pracowników firmy zamiast wpłat na konto), by obejść ów 5% limit. Również właściciele lombardów mają na to swój sposób - pobierają opłaty za przechowywanie zastawionej rzeczy.

Dodatkowe, teoretycznie niezwiązane z zawarciem umowy pożyczki opłaty w połączeniu z oprocentowaniem, prowizją i kosztami ubezpieczeń oraz zabezpieczeń stanowią realny dla klienta wydatek, o skali którego rzadko zdaje sobie sprawę, składając wniosek czy zawierając umowę z firmą udzielającą tzw. chwilówek. Trzeba być jednak świadomym zależności między ryzykiem ponoszonym przez pożyczkodawcę a kosztem pieniądza. Im klient mniej wiarygodny, z mniejszą zdolnością kredytową i dający mniej zabezpieczeń spłaty pożyczki, tym siłą rzeczy większy będzie jej koszt.


Umowy należy czytać

Wśród instytucji parabankowych są takie, które są rozpoznawalne i mają określoną markę na tym specyficznym rynku, jak i takie, którym wcale nie zależy na udzieleniu pożyczki czy jej spłacie przez klienta, lecz na szybkim zarobku jego kosztem. Osoby trudniące się lichwą "żerują" przede wszystkim na niewiedzy, naiwności i trudnym położeniu potencjalnych pożyczkobiorców. Niewielu jest takich, którzy w całości czytają przedkładaną im umowę, która zresztą nie zachęca do tego z uwagi na obszerność, drobną czcionkę oraz trudny w odbiorze tekst. Tymczasem tylko dokładna jej lektura, najlepiej dokonana przez osobę dysponującą wiedzą z zakresu prawa czy ekonomii, a nie kilka prostych zdań agenta lub pracownika firmy parabankowej przedstawiającego jedynie same zalety oferowanego produktu, pozwoli ocenić prawdziwe koszty pożyczki i ryzyko z nią związane.

Podpisanie umowy "w ciemno" stanowi niemal gwarancję przyszłych niespodzianek. Nierzadko okazuje się, że zamiast obiecanych pieniędzy klient otrzymuje żądanie ustanowienia określonych zabezpieczeń, np. w postaci poręczenia osoby z odpowiednią zdolnością kredytową. W razie niedochowania takiego wymogu przepada wpłacona opłata przygotowawcza, wynosząca zwykle 5% obiecanej pożyczki.

Zresztą samo żądanie dokonania takiej wpłaty przed otrzymaniem pożyczki powinno się każdemu wydać bardzo podejrzane. Co rusz bowiem słychać o oszustach, którzy po kilku tygodniach czy miesiącach działalności znikają z pieniędzmi klientów. Wówczas okazuje się, że firma nie ma żadnej siedziby, a numer telefonu przestaje być aktualny. W takim wypadku pozostaje już tylko zgłosić sprawę na Policję lub do prokuratury i liczyć na efekty działań organów ścigania przestępstw.

Podstawa prawna:

    * ustawa z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.),
       
    * ustawa z dnia 20.07.2001 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. nr 100, poz. 1081 ze zm.).


Schoppenka

 • Gość
Odp: Pojęcie parabanków
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 19, 2012, 14:17:33 »
Pietraszkiewicz: część parabanków trzeba natychmiast zamknąć - Video

Rosnące w siłę instytucje quasi-bankowe budzą niepokój bankowców, banku centralnego i Komisji Nadzoru Finansowego. Dlatego coraz częściej padają postulaty o wprowadzeniu nadzoru nad, do tej pory nieregulowanym, rynkiem. Zazdrość?

http://vabanque.nowyekran.pl/post/68839,pietraszkiewicz-czesc-parabankow-trzeba-natychmiast-zamknac-video

Offline justynafr

 • Starszy Użytkownik
 • ****
 • Wiadomości: 388
Odp: Pojęcie parabanków
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 19, 2012, 20:58:23 »
"Chodzi przede wszystkim o to, aby nie generować, nie budować grup osób niewypłacalnych w naszym kraju, a innych podmiotów nie narażać, poprzez wzrost zadłużenia, na ryzyka systemowe – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz." cytat z artykulu - prawie sie usmialam: zazdrosc, bo banki same wyprodukowaly im klientow...
Konfucjusz: "Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry."

Schoppenka

 • Gość
Odp: Pojęcie parabanków
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 27, 2012, 09:37:38 »
Prokuratury okręgowe zajmą się parabankami

Śledztwa dotyczące parabanków mają trafiać do prokuratur okręgowych i z ostaną też objęte nadzorem wyższej instancji. Zdaniem prokuratora generalnego, prokuratury rejonowe nie radzą sobie z tym.

http://www.lex.pl/czytaj/-/artykul/prokuratury-okregowe-zajma-sie-parabankami

Schoppenka

 • Gość
Odp: Pojęcie parabanków
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 27, 2012, 09:40:39 »
Konsumenci stracą na zaostrzeniu przepisów dot. parabanków?

Na zaostrzeniu przepisów regulujących działalność instytucji parabankowych stracą przede wszystkim konsumenci – przestrzega Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów. Jego zdaniem, niewielkie pożyczki, tzw. chwilówki, są dla wielu jedyną szansę terminowego regulowania bieżących rachunków.

http://www.lex.pl/czytaj/-/artykul/konsumenci-straca-na-zaostrzeniu-przepisow-dot-parabankow

Zobaczcie jak trzęsie portkami że nie będzie miał tak dużo klientów wpisanych na czarna listę jak dotychczas. Dba tylko o własny interes a ludzie niech się wieszają lub idą pod most. Jakich my czasów dożyliśmy że takie hieny bez sumienia decydują o naszych losach ?

Offline Izabella 724

 • Zaangażowany Użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 710
Odp: Pojęcie parabanków
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 28, 2012, 02:37:25 »
Konsumenci stracą na zaostrzeniu przepisów dot. parabanków?

Na zaostrzeniu przepisów regulujących działalność instytucji parabankowych stracą przede wszystkim konsumenci – przestrzega Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów. Jego zdaniem, niewielkie pożyczki, tzw. chwilówki, są dla wielu jedyną szansę terminowego regulowania bieżących rachunków.

http://www.lex.pl/czytaj/-/artykul/konsumenci-straca-na-zaostrzeniu-przepisow-dot-parabankow

Zobaczcie jak trzęsie portkami że nie będzie miał tak dużo klientów wpisanych na czarna listę jak dotychczas. Dba tylko o własny interes a ludzie niech się wieszają lub idą pod most. Jakich my czasów dożyliśmy że takie hieny bez sumienia decydują o naszych losach ?

Mam nadzieję ,że kiedyś powstanie czarna lista winnych za biedę w tym naszym kraju .

Offline ewiska

 • Starszy Użytkownik
 • ****
 • Wiadomości: 417
Odp: Pojęcie parabanków
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 28, 2012, 05:26:25 »
Konsumenci stracą na zaostrzeniu przepisów dot. parabanków?

Na zaostrzeniu przepisów regulujących działalność instytucji parabankowych stracą przede wszystkim konsumenci – przestrzega Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów. Jego zdaniem, niewielkie pożyczki, tzw. chwilówki, są dla wielu jedyną szansę terminowego regulowania bieżących rachunków.

http://www.lex.pl/czytaj/-/artykul/konsumenci-straca-na-zaostrzeniu-przepisow-dot-parabankow

Zobaczcie jak trzęsie portkami że nie będzie miał tak dużo klientów wpisanych na czarna listę jak dotychczas. Dba tylko o własny interes a ludzie niech się wieszają lub idą pod most. Jakich my czasów dożyliśmy że takie hieny bez sumienia decydują o naszych losach ?

Mam nadzieję ,że kiedyś powstanie czarna lista winnych za biedę w tym naszym kraju .

Bardzo bym chciała by powstała ta czarna lista nieudaczników, którzy z rujnowali wszystko i doprowadzili do dziadostwa.Ale ja wierzę, dosiegnie ich sprawiedliwość.

Offline alisia

 • Zaangażowany Użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 931
Odp: Pojęcie parabanków
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 28, 2012, 15:57:44 »
23-latek ostrzegał przed parabankiem, skończył na komendzie
Kilka dni temu pan Damian Archita przeczytał w gazecie o firmie Pozabankowe Centrum Finansowe. Ostatnio nasłuchał się o problemach klientów Amber Gold i wściekł się, że takie firmy wciąż działają, dlatego wziął sprawę w swoje ręce. Chciał ostrzec klientów. W efekcie sam trafił na komendę, a dokumenty w jego sprawie trafiły do prokuratora.
http://biznes.onet.pl/23-latek-ostrzegal-przed-parabankiem-skonczyl-na-k,18543,5229738,1,news-detal
"Sprawiaj innym radość. Zobaczysz wtedy, że radość cieszy." Friedrich Theodor Vischer

Offline alisia

 • Zaangażowany Użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 931
Odp: Pojęcie parabanków
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 28, 2012, 16:02:23 »
Kredyt na 9000 proc. poproszę
- Moi klienci to przede wszystkim samotne matki albo emeryci, którym ciężko przeżyć do pierwszego kolejnego miesiąca – przyznaje Katarzyna. Ma 35 lat i udziela w Krakowie „szybkich pożyczek”. Pracuje dla jednego z największych parabanków działających w Polsce. Nie chce podawać nazwy firmy, ani tym bardziej swojego nazwiska, bo boi się zwolnienia. Wie, że wciska ludziom bardzo drogi kit. A klientów i tak cały czas przybywa…
http://biznes.onet.pl/kredyt-na-9000-proc-poprosze,18543,5229472,1,news-detal
"Sprawiaj innym radość. Zobaczysz wtedy, że radość cieszy." Friedrich Theodor Vischer

Schoppenka

 • Gość
Odp: Pojęcie parabanków
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 04, 2012, 09:28:21 »
Banki chcą większego nadzoru nad parabankami

Związek Banków Polskich zabiega o wprowadzenie systemu monitorowania działalności parabanków. – To nie wymaga nakładów, a można by go było opracować w ciągu kilku kwartałów – przekonuje prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz. Jak podkreśla, tego typu instytucje powinny również udzielać informacji o udzielonych pożyczkach i kredytach. –  Zmiany leżą w ich i naszym dobrym interesie – mówi Pietraszkiewicz.

http://www.lex.pl/czytaj/-/artykul/banki-chca-wiekszego-nadzoru-nad-parabankami

Schoppenka

 • Gość
Odp: Pojęcie parabanków
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 19, 2012, 12:48:44 »
Raport: prokuratury niechętnie zajmowały się parabankami

Prokuratura Generalna skontrolowała 146 śledztw dotyczących parabanków. W 60 przypadkach albo niezasadnie odmówiono zajęcia się nimi, albo je umorzono.

http://www.lex.pl/czytaj/-/artykul/raport-prokuratury-niechetnie-zajmowaly-sie-parabankami

Offline Redaktor

 • Zaangażowany Użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 1 032
Odp: Pojęcie parabanków
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 12, 2013, 08:37:29 »
http://www.lex.pl/czytaj/-/artykul/nowe-prawo-uderzy-rynek-e-pozyczek

 Nowe prawo uderzy rynek e-pożyczek

To może być koniec e-pożyczek. Planowane zmiany w prawie nałożą na pożyczkodawcę obowiązek każdorazowego uzyskiwania pisemnej zgody na sprawdzenie wiarygodności kredytowej klienta. Według Instytutu Globalizacji nowe zapisy ograniczą rozwój rynku.

Offline Redaktor

 • Zaangażowany Użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 1 032
Odp: Pojęcie parabanków
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 20, 2013, 08:43:35 »
http://serwisy.gazetaprawna.pl/finanse-osobiste/artykuly/712901,chwilowki_stworza_wlasny_bik_klienci_beda_miec_problemy_z_zaciaganiem_kolejnych_pozyczek.html

Chwilówki stworzą własny BIK. Klienci będą mieć problemy z zaciąganiem kolejnych pożyczek

Niebankowe instytucje pożyczkowe chcą utworzyć wspólną bazę danych o swoich klientach. Miałaby ona służyć lepszej ocenie ryzyka kredytowego. Dziś firmy takie jak Provident czy Vivus weryfikują klientów w bazach biur informacji gospodarczej oraz, rzadziej, w Biurze Informacji Kredytowej. Rzadziej, bo jest to drogie (każde zapytanie to kilkanaście złotych) i skomplikowane (uzyskanie informacji z BIK wymaga za każdym razem zgody pożyczkobiorcy). Poza tym duża część klientów sektora pożyczkowego nie widnieje w żadnym rejestrze i nie ma historii finansowej. Utworzenie nowej bazy ma więc te problemy wyeliminować.

Offline Redaktor

 • Zaangażowany Użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 1 032
Odp: Pojęcie parabanków
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 24, 2013, 11:49:30 »
http://www.lex.pl/czytaj/-/artykul/mf-chce-uregulowac-rynek-parabankow-i-firm-pozyczkowych

MF chce uregulować rynek parabanków i firm pożyczkowych

W tym tygodniu do uzgodnień międzyresortowych ma trafić projekt ustawy dotyczącej firm pożyczkowych i parabanków. Wprowadzony ma być m.in. maksymalny limit rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO).