Autor Wątek: Abonament rtv  (Przeczytany 49761 razy)

typ niepokorny

• Gość
Abonament rtv
« dnia: Kwiecień 28, 2012, 19:36:05 »
Abonament rtv stanowi przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie publiczne, które wyróżnia jej celowy charakter. W stosunku do należności głównej jak również do odsetek jako opłat publicznoprawnych należy stosować rozdział III Ordynacji podatkowej.
Zgodnie z treścią art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej zobowiązanie to przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności. Dyspozycja art. 118 K.c wyraźnie stanowi, że trzyletni okres przedawnienia dla świadczeń okresowych obowiązuje, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej. W przypadku abonamentu rtv, przepis ordynacji podatkowej stanowi przepis szczególny względem regulacji zawartych w 118 K.c. Tym samym dla roszczeń o abonament rtv, obowiązuje szczególny pięcioletni okres przedawnienia, a więc termin dłuższy niż przewidziany dla pozostałych opłat abonamentowych, który wynosi trzy lata.

Rozwiązania systemowe ze względu na brak pewnych regulacji (niezbędnych do żądania zapłaty abonamentu oraz opłat karnych) czynią niemożliwym przeprowadzenie egzekucji administracyjnej.

Operator publiczny(poczta Polska) jest obecnie podmiotem prawa prywatnego − jednoosobową spółką akcyjną Skarbu Państwa, niemającą uprawnień do wydawania decyzji administracyjnych, co uniemożliwia prowadzenie skutecznej egzekucji administracyjnej. W tej sytuacji odesłanie do przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji jest normą pustą.

W przypadku zaległości w opłatach można wnosić o ich umorzenie lub rozłożenie na raty.
Powstałe zaległości w płatności opłat abonamentowych uzasadniają szczególnymi względami społecznymi (długotrwałe bezrobocie, upadłość lub likwidacja firmy itp.) albo
wystąpieniem przypadków losowych (śmierć członka rodziny, ciężka choroba, skutki klęsk
żywiołowych itp.),
c. których dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza
kryterium dochodowego ustalonego Uchwałami KRRiT Nr 302/2005 z dnia 30 czerwca 2005 roku, Nr 309/2005 z Dnia 12 lipca 2005 roku i Nr 520/2011 z dnia 25 października 2011 roku tj.
• w gospodarstwie wieloosobowym nie zamieszkują dzieci powyżej 26 roku
życia.
– 55,5%minimalnego wynagrodzenia za pracę: w 2012 roku - 832,50 zł
brutto (55,5% x
1.500,0zł), tj. 674,30 zł netto (po potrąceniu podatku dochodowego),
• w gospodarstwie jednoosobowym
– 74% minimalnego wynagrodzenia za pracę: w 2012 roku - 1.110,0 zł
brutto (74% x 1.500,0 zł), tj. 899,10 zł netto (po potrąceniu podatku

Offline alisia

• Zaangażowany Użytkownik
Odp: Abonament rtv
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 28, 2012, 23:46:06 »
czy ktoś podpisywał umowę z  Krajową Radą Radiofonii i Telewizji i  pocztą?Może jest ktoś kto zna taki przepis?Reasumując,kupując lodówkę,odkurzacz itp.tez należy dodatkowo płacić za ich użytkowanie :-[(Niech mnie ktoś oświeci.Obiecano nam zniesienie abonamentu....i co???? "obiecanki cacanki" a ..... Nie kończę ponieważ nie chce nikogo obrazić ani oceniać ;D
To jakieś paranormalne zjawisko(bez urazy).
P.S. Mam nadzieję,ze nie zostanę zbanowana :-*
"Sprawiaj innym radość. Zobaczysz wtedy, że radość cieszy." Friedrich Theodor Vischer

Offline caprio71

• Czytelnik
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 29, 2012, 12:42:58 »
podzielam twoje zdanie alisia,ja nie płace abonamentu, bo za co mam płacić?za to że kupiłam sobie telewizor,przecież sama go sobie kupiłam,płace światło zeby mógł mi grać,i kablówkę zebym miała programy,wiecej nie zamierzam płacic.niech operatorzy dogadują sie między sobą,a tym bardziej że w tej telewizji jest coraz mniej do oglądania >:(
Najlepszą wagą do mierzenia przyjaźni jest nieszczęście.

Offline Izabella 724

« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 29, 2012, 13:51:43 »
podzielam twoje zdanie alisia,ja nie płace abonamentu, bo za co mam płacić?za to że kupiłam sobie telewizor,przecież sama go sobie kupiłam,płace światło zeby mógł mi grać,i kablówkę zebym miała programy,wiecej nie zamierzam płacic.niech operatorzy dogadują sie między sobą,a tym bardziej że w tej telewizji jest coraz mniej do oglądania >:(

Jestem również tego samego zdania i myślę ,że większość osób też ma podobnie myśli .

Hela

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 29, 2012, 14:52:17 »
Zgadzam się z Wami,w telewizji najwięcej jest reklam i powtórek do znudzenia.

Schoppenka

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 14, 2012, 12:24:48 »
Nie płacisz abonamentu? Teraz już fiskus nie daruje

GAZETA PRAWNA: Nie płacisz abonamentu? Teraz już fiskus nie daruje (+2), zdjęcie Fot.sxc.hu

Zmiany w egzekucji opłat.

Poczta Polska i resort finansów chcą usprawnić współpracę przy egzekucji zaległych opłat radiowo-telewizyjnych.

- Chcemy usprawnić i przyspieszyć egzekucję, w tym także opłat abonamentowych, poprzez ułatwienie wymiany informacji pomiędzy wierzycielami i organami egzekucyjnymi. Można to będzie osiągnąć w przyszłości między innymi poprzez uproszczenie wzorów tytułów wykonawczych oraz umożliwienie przekazywania danych drogą elektroniczną - mówi Andrzej Parafianowicz, podsekretarz stanu, generalny inspektor kontroli skarbowej w Ministerstwie Finansów.

Liczba potencjalnych abonentów jest szacowana w Polsce nawet na ok. 14 mln, z czego 10 mln nie płaci abonamentu w ogóle, a kolejne 3 mln regularnie spóźnia się z opłatami.

Źródło: gazeta prawna

Offline ewiska

• Starszy Użytkownik
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 14, 2012, 15:13:40 »
Ja, również nie płacę. Po prostu, jakieś 10 lat temu go wyrejestrowałam. I nie mam zamiaru utrzymywać telewizji publicznej. Tam rzadzi, kto do władzy dochodzi. Utrzymujemy takich posłów z Wiejskiej, to niech sobie opłacaja..  Jak dadzą zarobić tyle by starczyło i na opłaty i na leki i na kredyty i na życie,a wtelewizji dadza coś konkretnego to być moze wtedy. A teraz niech sie utrzymuja  z reklam i Wincety od finansów niech im da. ;D

Offline alisia

« Odpowiedź #7 dnia: Maj 14, 2012, 15:38:48 »
z tymi reklamami to..........
na jednym z kanałów reklamy trwały ,uwaga 20 minut,na innych po 15 minut.Bombardują non stop.Pod tym względem telewizja jest numerem jeden.Mnie osobiście bardzo  to irytuje.W myśl zasady dobrego towaru nie należy reklamować a często zdarza się tak,że reklamowane są produkty które mają słaby popyt lub nie odzwierciedlają stanu faktycznego ,często  wyolbrzymione lub wyssane z palca :o.A inne o bankach działają na mnie jak płachta na byka.Cóż po prostu klik i koniec programu. >:( >:( >:(
"Sprawiaj innym radość. Zobaczysz wtedy, że radość cieszy." Friedrich Theodor Vischer

Offline alisia

« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 19, 2012, 21:32:08 »
TVP: urzędy skarbowe przyspieszą egzekucję abonamentu rtv
Ministerstwo Finansów poinformowało TVP o podjęciu działań zmierzających do przyspieszenia egzekucji zaległych opłat abonamentowych. Szczegółowe wytyczne w tej sprawie otrzymali dyrektorzy izb skarbowych, którym podlegają urzędy skarbowe - podała we wtorek TVP.
O podjęcie skutecznych działań w sprawie finansowania TVP ze środków publicznych apelowali do ministrów: finansów - Jacka Rostowskiego i skarbu państwa - Mikołaja Budzanowskiego prezes TVP Juliusz Braun i przewodniczący rady nadzorczej spółki Stanisław Jekiełek.
http://biznes.onet.pl/tvp-urzedy-skarbowe-przyspiesza-egzekucje-abonamen,50208,5165577,1,news-detal

Offline aggi

• Starszy Użytkownik
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 19, 2012, 22:11:45 »
a ja nie płacę i nie będę płaciła tego abonamentu- bo płacę już jeden- za tv cyfrową- i mam ich wiecie gdzie- nie będę dwa razy płaciła.... I koniec. Zawsze można się wykłócić. Olka- co do Twojej sprawy- odnośnie tej tv- oni walczyli pół roku- ale na końcu straszyli UOKiK, złozeniem wniosku do sądu- że usługi nie było- bo podpisując umowę, było w niej napisane, że sygnał, tv będzie- oni się nie wywiązali z umowy, więc za co Ty masz płacić.

Offline alisia

« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 22, 2012, 22:21:59 »
Tusk: projekt finansowania mediów publicznych - być może w sierpniu
Projekt rozwiązań dot. finansowania mediów publicznych powinien być gotowy w najbliższych tygodniach - powiedział w piątek premier Donald Tusk. Zaznaczył, że on sam nie jest "entuzjastą abonamentu".
http://finanse.wp.pl/kat,104130,title,Tusk-projekt-finansowania-mediow-publicznych-byc-moze-w-sierpniu,wid,14672664,wiadomosc.html

P.S.
wiecie co ja już nie wiem o co tu chodzi...

Hela

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 23, 2012, 00:02:01 »
Alisiu,przeważnie to jest tak że jak płemieł coś gada,to nikt z tego nic nie rozumie albo nie wiele.

gia

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 23, 2012, 18:32:53 »
Alisiu,przeważnie to jest tak że jak płemieł coś gada,to nikt z tego nic nie rozumie albo nie wiele.

Bo to płemięł innego narodu i w jakimś nie zrozumiałym języku mówi.

Offline alisia

« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 23, 2012, 19:44:12 »
to zapodam coś lepszego  :o
Dziadek Turski lepszy od Hanny Lis
Krokodyle łzy ronił prezes TVP Juliusz Braun. Oczywiście powodem lamentu była pusta kasa firmy, którą zarządza. Dziura w telewizyjnej kasie spowodowana została kiepską ściągalnością abonamentu. Aby uzdrowić sytuację uruchomione zostaną służby pocztowe oraz policja skarbowa. Rozpocznie się niebawem restrykcyjne ściąganie opłaty za coś, co trudno oglądać
http://zapiskibronislawa.bloog.pl/id,331179226,title,Dziadek-Turski-lepszy-od-Hanny-Lis,index.html?ticaid=6eaeb

Offline Marta

« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 23, 2012, 21:12:04 »
Ja nie płacę bo mąż ma zasiłek pielęgnacyjny i jest zwolniony,ale gdybym miała płacić to przecież opłacam cyfrówkę,z jakiej racji płacić za coś z czego nie korzystam