Autor Wątek: Pełnomocnictwo w sądzie, ogólnie  (Przeczytany 3566 razy)

fiOla

• Gość
Pełnomocnictwo w sądzie, ogólnie
« dnia: Wrzesień 25, 2012, 23:14:52 »
Mam taki mały dylemat, sprawdzając dziś akta spraw ujrzałam pismo (z dn. 18.04.2011) Pozwanego o pełnomocnictwie, opłacone opłatą 17zł o treści:

Upoważniam Panią K.... K.....  dokumentującą się dowodem osobistym o nr. XXX wydanym z dnia xx.xx.2008r  przez wójta gminy XX Do:
1.   składania wniosków
2.   egzekwowania długów
3.   regulowania rachunków, spadku, odsetek, dywidendy
4.   występowania w innych sprawach i przyszłych roszczeń
5.   realizowania, przyznawania i przekazywania umów handlowych
6.   udzielania wskazówek, zawierania umów najmu, zabezpieczenia długów i innych zobowiązań
7.   prowadzenie działalności zgodnie z niniejszym upoważnieniem i przekazywania wszelkich związanych z nim dokumentów
8.   występowania przed wszystkimi władzami, urzędami, instytucjami, podmiotami gosp. I bankami oraz do składania wszelkich oświadczeń i wniosków, a także do reprezentowania przed sądami i udzielania pełnomocnictwa osobom trzecim.
Odwołanie od niniejszego pełnomocnictwa może nastąpić bez podania przyczyn w każdym czasie.

Podpis pozwanego

i mam takie pytanie teraz, czy to pismo złożone tydzień po orzeczeniu, nie wykorzystane w kolejnej sprawie, coś do sprawy aktualnej wnosi?

jakie są konsekwencje prawne takiego pisma w innych instytucjach? czy osoba upoważniana ma obowiązek aktualizować np. adres do doręczeń ws. Pozwanego?

generalnie jakiś artykuł prawny mi potrzebny mówiący coś na ten temat - dodam, że nie chodzi tu o egzekucje itp. sąd rodzinny, ale ma się to myślę też do spraw cywilnych - potrzeba mi jakiejkolwiek wiedzy w tym zakresie

póki co wystąpiłam o kopie tego pisma
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 25, 2012, 23:59:55 wysłana przez fiOla »

Offline Marta

• Zaangażowany Użytkownik
Odp: Pełnomocnictwo w sądzie, ogólnie
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 25, 2012, 23:25:15 »
fiolu nie odpowiem Ci,ale miałam dane pełnomocnictwo komuś co chciał załatwić kredyt oddłużeniowy.Gdy nic z tego nie wyszło zasiegnełam porady u prawnika [nic nie pomógł],ale kazał wycofać to pełnomocnictwo bo mogłabym miec czasem jeszcze większe kłopoty.Mogło by to być wykorzystane do czegś innego.

fiOla

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 25, 2012, 23:35:25 »
fiolu nie odpowiem Ci,ale miałam dane pełnomocnictwo komuś co chciał załatwić kredyt oddłużeniowy.Gdy nic z tego nie wyszło zasiegnełam porady u prawnika [nic nie pomógł],ale kazał wycofać to pełnomocnictwo bo mogłabym miec czasem jeszcze większe kłopoty.Mogło by to być wykorzystane do czegś innego.

właśnie o to mi teraz chodzi, bo to dotyczy spraw rodzinnych u mnie, "pan tatuś" upoważnił swoją kochanicę do tego a sam umknął za daleką wodę, alimentów nie płaci, komornik mógłby mieć zajęcie dzięki temu pełnomocnictwu - a o co mi jeszcze chodzi, zaraz po obecnej sprawie złożę o rozdzielność majątkową wstecz z podziałem długów z którymi mnie zostawił (stąd moje kłopoty) - patrząc na to pełnomocnictwo, aż się prosi, by Pani się trochę spociła w tym temacie.

zagmatwane to wszystko, ale ma też bardzo bliskie powiązanie ws. tych naszych dot. długów i egzekwowania od współmałżonków - tak na moje amatorskie oko

dlatego pytam tu, by popolemizowac w tym temacie, być może komuś się taka sytuacja kiedyś przyda 

Offline Izabella 724

« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 25, 2012, 23:40:53 »
Takie pełnomocnictwa w sądzie bardzo często się zdarzają . panu tatusiowi zależy pewnie na tym by nic nie umknęło jego uwadze ...

fiOla

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 25, 2012, 23:48:50 »
Takie pełnomocnictwa w sądzie bardzo często się zdarzają . panu tatusiowi zależy pewnie na tym by nic nie umknęło jego uwadze ...

tak Iza, ale Pani sprzedała mieszkanie, sąd ustalił że w tym miejscu zamieszkania już mieszka zupełnie ktoś inny, ustaliła to policja

i on i ona zrobili sobie z sądu śmiechowisko - skoro za to się już wzięła sama przewodnicząca sądu

Offline Izabella 724

« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 26, 2012, 00:01:07 »

tak Iza, ale Pani sprzedała mieszkanie, sąd ustalił że w tym miejscu zamieszkania już mieszka zupełnie ktoś inny, ustaliła to policja

i on i ona zrobili sobie z sądu śmiechowisko - skoro za to się już wzięła sama przewodnicząca sądu

a to zupełnie inna spawa , ja miałam na myśli to ,że nie ma w takim pełnomocnictwie nic dziwnego, a czemu wzięła się za to Przewodnicząca , czy pozwany i pełnomocnik którego ustanowił byli zobowiązani przez sąd do informacji o każdorazowej zmianie adresu ?

Offline Izabella 724

« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 26, 2012, 00:15:36 »
Fiolu już skojarzyłam , dlaczego sąd ustalał miejsce pobytu pozwanego - skojarzyłam rozmowę z sierpnia .

fiOla

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 26, 2012, 00:20:16 »

a to zupełnie inna spawa , ja miałam na myśli to ,że nie ma w takim pełnomocnictwie nic dziwnego, a czemu wzięła się za to Przewodnicząca , czy pozwany i pełnomocnik którego ustanowił byli zobowiązani przez sąd do informacji o każdorazowej zmianie adresu ?

nie wiadomo Iza, pytanie czy samo takie pismo nie obowiązuje do tego, by ten adres ew. uaktualniać, dokument jest z 18.04.2011 - nawet wówczas mój prawnik tego nie miał szans zobaczyć, bo było już po orzeczeniu złożone

kolejna sprawa była w lipcu i żadne dokumenty pod jej adres nie dotarły, ale np. pismo do niego z OPS-u zostało odebrane
masa niejasności wynikło w tym wszystkim, bałaganiarstwo urzędnicze również

dziś zajrzałam tam, bo chciałam się dowiedzieć co ustalono ws. jego pobytu z oficjalnej strony, no i odkryłam to

ale załóżmy, Ty mi dajesz pełnomocnictwo takiej treści i znikasz na inną planetę, co wówczas mnie prawnie może czekać, jeśli nie wniosłaś o unieważnienie takiego czegoś, ani ja nie poszłam do sądu wnieść jakiegoś oświadczenia, że wycofuję się z tej odpowiedzialności?

fiOla

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 26, 2012, 00:20:58 »
Fiolu już skojarzyłam , dlaczego sąd ustalał miejsce pobytu pozwanego - skojarzyłam rozmowę z sierpnia .

tak tak, właśnie o to chodzi o czym rozmawiałyśmy kiedyś

Offline Izabella 724

« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 26, 2012, 00:34:49 »
Jeśli pełnomocnik lub strona w toku postępowania zmienia adres powinna o tym powiadomić sąd .
Co do takiego pełnomocnictwa o którym mowa to dają je sobie na ogół osoby ufające sobie , ale istnieje również ryzyko ,że bycie pełnomocnikiem ( takiego pana ) może być w skutkach nieprzewidywalne dla pełnomocnika .
Na jakim etapie jest sprawa o rozdzielność ?

fiOla

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 26, 2012, 00:38:47 »
Jeśli pełnomocnik lub strona w toku postępowania zmienia adres powinna o tym powiadomić sąd .
Co do takiego pełnomocnictwa o którym mowa to dają je sobie na ogół osoby ufające sobie , ale istnieje również ryzyko ,że bycie pełnomocnikiem ( takiego pana ) może być w skutkach nieprzewidywalne dla pełnomocnika .
Na jakim etapie jest sprawa o rozdzielność ?

na żadnym Iza, rozdzielność złożę zaraz po tej sprawie, a termin obecnej ustalili mi na 18 października o 11:30, zatem jak tu się dobrze potoczy, to potem na miejscu w rejonówce złożę o rozdzielność

fiOla

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 26, 2012, 00:39:49 »
ale istnieje również ryzyko ,że bycie pełnomocnikiem ( takiego pana ) może być w skutkach nieprzewidywalne dla pełnomocnika .

właśnie o te skutki mi chodzi, bo zamierzam podzielić się długami ws. rozdzielności

Offline Izabella 724

« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 26, 2012, 00:44:42 »
Podzielić długami z danym panem , czy dobrze rozumiem ?

fiOla

• Gość
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 26, 2012, 00:46:17 »
Podzielić długami z danym panem , czy dobrze rozumiem ?

tak jest  ;)

Offline joanna

« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 26, 2012, 00:46:29 »
Upoważniam Panią K.... K.....  dokumentującą się dowodem osobistym o nr. XXX wydanym z dnia xx.xx.2008r  przez wójta gminy XX Do:
1.   składania wniosków
2.   egzekwowania długów
3.   regulowania rachunków, spadku, odsetek, dywidendy
4.   występowania w innych sprawach i przyszłych roszczeń
5.   realizowania, przyznawania i przekazywania umów handlowych
6.   udzielania wskazówek, zawierania umów najmu, zabezpieczenia długów i innych zobowiązań
7.   prowadzenie działalności zgodnie z niniejszym upoważnieniem i przekazywania wszelkich związanych z nim dokumentów
8.   występowania przed wszystkimi władzami, urzędami, instytucjami, podmiotami gosp. I bankami oraz do składania wszelkich oświadczeń i wniosków, a także do reprezentowania przed sądami i udzielania pełnomocnictwa osobom trzecim.
Odwołanie od niniejszego pełnomocnictwa może nastąpić bez podania przyczyn w każdym czasie.

Podpis pozwanego

Odnoszę wrażenie, że to upoważnienie jest nic nie warte:
Przy prowadzeniu spraw w sądzie cywilnym pełnomocnikiem nie może być każda wskazana przez nas osoba. Przepisy określają ścisły krąg osób, które mogą pełnić rolę pełnomocnika.

Pełnomocnikiem w sądzie może być:
małżonek strony, czyli osoby, której postępowanie dotyczy,
jej zstępni, czyli dzieci, wnuki,
rodzeństwo,
rodzice,
osoby pozostające w stosunku przysposobienia,
współuczestnik sporu,
osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony, chyba, że podciągniemy to pod ten punkt
osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia,
rzecznik patentowy – w sprawach własności przemysłowej.
(art. 87 §1 Kodeksu postępowania cywilnego).

W sprawach o ustalenie ojcostwa i alimenty pełnomocnikiem może być także przedstawiciel organizacji mającej na celu udzielanie pomocy rodzinie (art. 87 §3 postępowania cywilnego), a w sprawach konsumenckich – przedstawiciel organizacji konsumenckiej (art. 87 §5 Kodeksu postępowania cywilnego).

Poza tymi osobami, pełnomocnikiem może być jedynie adwokat lub radca prawny.