Wasze kłopoty > Urzędy

Abonament rtv

<< < (9/22) > >>

alisia:
Boni dla telewizji publicznej chce wszystkiego
Nowy system opłat za telewizję. Reklam nie będzie! Abonament w PIT
Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni w liście otwartym pisze, że należy się zastanowić nad likwidacją reklam w mediach publicznych. Dotychczasowy system abonamentowy określa mianem śmiesznego. W zamian proponuje finansowanie TVP i Polskiego Radia przez opłatę audiowizualną rozliczaną przy okazji wypełniania PIT-ów
http://finanse.wp.pl/kat,104130,title,Boni-dla-telewizji-publicznej-chce-wszystkiego,wid,14887252,wiadomosc.html

fiOla:
http://www.krrit.gov.pl/dla-abonentow-i-konsumentow/abonament/

tutaj jest na samym dole dokument, który można sobie pobrać w pdf z instrukcjami co i jak

niestety, na mój dom też spadła klątwa z Bydgoszczy  >:(

fiOla:
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/abonament-rtv-zastapi-inna-nizsza-oplata,1,5238230,wiadomosc.html

- Za dwa lata abonament radiowo-telewizyjny mógłby zostać zastąpiony niższą, ale bardziej powszechną opłatą audiowizualną. Projekty dotyczące możliwych rozwiązań będą przedstawione premierowi maksymalnie za dwa tygodnie - powiedział szef MKiDN Bogdan Zdrojewski.

Minister kultury poinformował dziennikarzy, że projekty dotyczące przyszłości mediów publicznych są przygotowane i będą przedstawione premierowi Donaldowi Tuskowi.

- Umówiliśmy się na dyskusję w najbliższym czasie, w przeciągu kilku dni, maksymalnie dwóch tygodni. Wydaje mi się, że po tej dyskusji z premierem spróbujemy ustalić tok postępowania z kierunkowymi projektami, które zostały przygotowane – powiedział Zdrojewski.

Zaznaczył, że dwa modele, które zaproponuje do rozważenia uwzględniają "troszeczkę różne od siebie sposoby myślenia".

- Będę proponować odejście od rejestracji odbiorników telewizyjnych i radiowych, uznając anachronizm tego wymogu (...) i doprowadzenie do sytuacji takiej, żeby w okresie przejściowym utrzymać obecną formę opłaty abonamentowej, natomiast spróbować pomóc telewizji (...) poprzez tworzenie dodatkowego finansowania dotychczasowych obowiązków - powiedział.

Na realizację zadań misyjnych, m.in. spektakli Teatru Telewizji, MKiDN przekaże w tym roku TVP i Polskiemu Radiu od 12 do 16 mln zł.

Jak dodał Zdrojewski, za dwa lata mógłby wejść w życie tzw. niemiecki model funkcjonowania mediów publicznych (w Niemczech z góry założono, że do wnoszenia opłat jest zobowiązane każde gospodarstwo domowe - red.).

"Model niemiecki, który mógłby wejść w życie za dwa lata, bo tyle trwałoby przygotowanie, oznaczałoby zastąpienie obecnego abonamentu opłatą audiowizualną - niższą od abonamentu w chwili obecnej, ale bardziej powszechną, łatwiejszą także do egzekucji" - wyjaśnił Zdrojewski.

Dodał, że przedstawi także "możliwość projektu przejściowego, z funduszem misji publicznej". Wyjaśnił, że byłaby to forma "pomostowego pomagania telewizji poprzez instytucję, która byłaby kompletnie niezależna od rządu, a pilnowałaby pewnych standardów związanych z misją publiczną" (podobne rozwiązanie przewidywał tzw. projekt twórców - red.).

Minister ocenił, że "nie ma możliwości preferowania takiego projektu, który nazywa się »telewizja bez reklam«".

- Rynek reklam w chwili obecnej wynosi w Polsce 3,5 mld zł - mamy spadek w tym roku o ok. 4,5-5 proc. w stosunku do prognoz. Samoopodatkowanie nadawców prywatnych na rzecz telewizji publicznej może wchodzić w rachubę w granicach do 20 proc. To oznacza, że TVP po rezygnacji z reklam otrzymałaby nie więcej niż 700 mln zł, a więc strata netto wynosiłaby ok. 400 mln zł w następnym roku. Oczywiście telewizja by tego nie przeżyła - podkreślił.

Minister ocenił, że "państwa polskiego nie stać" na to, by zwiększyć środki finansowe przeznaczane na pomoc dla mediów publicznych. - Nie stać na to także obywateli, więc nie ma możliwości dodatkowego opodatkowania podmiotów prawnych czy osób fizycznych - dodał.

Zdrojewski podkreślił, że w tym roku udało się poprawić ściągalność abonamentu (przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji mówił ostatnio, że z tytułu abonamentu dochody mediów publicznych wyniosą w tym roku 500, a nie - jak prognozowano wcześniej - 470 mln zł). Ocenił, że zwłaszcza Polskiemu Radiu daje to szansę zakończenia br. "w kondycji nie gorszej niż końcówka ubiegłego roku, a nawet lekko lepszej".

- Zbilansowanie telewizji publicznej w tej chwili dokonuje się. Ma charakter dynamiczny, ale mogę powiedzieć, że ten czarny scenariusz, który był opisywany jeszcze w maju czy czerwcu, odnoszący się do TVP, w dniu dzisiejszym jest na szczęście już nierealny. Sytuacja telewizji publicznej nie jest łatwa, ale czarne scenariusze powolutku się oddalają - dodał.

W ub. tygodniu minister administracji i cyfryzacji Michał Boni ocenił, że w 2012 i 2013 roku nie ma potrzeby dokonywania zmian systemowych w mediach publicznych. Dodał, że "dziś warto rozpocząć debatę na temat zadań i finansowania radia i telewizji, tak aby te rozwiązania wprowadzać w życie np. od 2015 roku". W marcu Boni deklarował, że do końca sierpnia będzie przygotowany projekt nowej ustawy medialnej. Z kolei w czerwcu premier Donald Tusk powiedział, że projekt rozwiązań dot. finansowania mediów publicznych powinien być gotowy "w najbliższych tygodniach". Nie wykluczył wówczas, że rządowa propozycja w tej sprawie będzie w sierpniu przedstawiona w Sejmie.

Rok 2011 TVP zamknęła stratą w wysokości 88 mln zł, a plan na ten rok przewiduje stratę rzędu 60 mln zł. Przychody spółki z abonamentu z roku na rok maleją - w 2007 r. było to 515 mln zł, w roku ubiegłym - 205 mln zł (to tylko 13 proc. budżetu telewizji). W podobnej sytuacji jest Polskie Radio, które w ub.r. z abonamentu otrzymało 131,7 mln zł (52,7 proc. przychodów spółki); to o ponad 25 mln zł mniej niż w roku 2010 i o ponad 40 mln zł mniej niż w roku 2009.

Zaległości abonamentowe Polaków na koniec lipca 2012 r. wynosiły 2 mld 136 mln 900 tys. i obniżyły się o około 2 mln 500 tys. zł w porównaniu z rokiem ubiegłym. Po akcji wysyłania upomnień wzrosły wpływy z abonamentu uzyskiwane przez Pocztę Polską w wyniku ściągania zaległych opłat.

(kdp)

fiOla:
a na takie coś się natknęłam:

http://www.wykop.pl/ramka/571023/odpowiedz-obywatela-na-wezwanie-do-zaplaty-abonamentu-rtv/

Poczta Polska S.A.

COF Wydział Abonamentu RTV

Regionalny Dział Przetwarzania Dokumentów

ul. Grochowska 23/31

00-92 Warszawa

Szanowni Państwo,

nawiązując do Państwa zawiadomienia z dn. 25.11.10. w sprawie opłaty abonamentu RTV uprzejmie informuję, że mój ( wierzę, że i Państwa ) Umiłowany Przywódca - Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej – Pan Premier Donald Tusk nazwał tenże abonament bezsensownym haraczem ściąganym z obywateli i wezwał do jego niepłacenia i likwidacji.

Niezorientowanych odsyłam do wywiadu Pana Premiera Donalda Tuska udzielonego tygodnikowi „Wprost” w dniu 29 kwietnia 2008 r.

Państwo zaś wzywają mnie do opłacenia tego abonamentu / „haraczu” – (cyt. za Panem Premierem).

Wobec jawnej sprzeczności tych dwóch stanowisk ( a nie mogę sobie wyobrazić, żeby to Pan Premier Donald Tusk się mylił ) uprzejmie proszę o:

1.   Zajęcie jasnego stanowiska: kto ma rację ?

2.   Anulowanie w/w zawiadomienia.

 

Z wyrazami szacunku

j31:
przenoszę tu wypowiedź z SWOBODNEJ..
Cytat: Izabella 724 w Wczoraj o 23:23:52

    Cytat: fiOla w Wczoraj o 23:16:08

        Cytat: Izabella 724 w Wczoraj o 23:13:00

            Cytat: fiOla w Wczoraj o 23:09:10

                Iza, to zobacz pod ten link http://www.wykop.pl/ramka/571023/odpowiedz-obywatela-na-wezwanie-do-zaplaty-abonamentu-rtv/

                ale mnie kusiło to napisać  ;D


            Odpowiedział im dobrze , napisz podobnie FiOlu ;) niech już dadzą spokój z tym abonamentem , kasy im brakuje to niech

            szukają innych jeleni .
        ale to nic nie da chyba, ścigną i tak, w weekend nad tym siądę i pokopie w necie i pewnie w poniedziałek wyślę prośbę o umorzenie (bez pisania o ratach), jak odmówią to potem będę dalej klepać drugą opcję, to nam Zdrojewski i spółka ładnie porobili :/


    Trzeba próbować . Pierwsza wersja umorzenie , a druga rozłożenie na raty , a tata przypadkiem nie ma tego wieku ,że nie musi już płacić , jak to wygląda ? Ja mam takie małe przed-weekendowe przemyślenia w tym temacie:
Czy my  w ogóle powinniśmy pisać o umorzenie zaległych opłat abonamentowych??
 Pisząc wniosek  o umorzenie, jednocześnie uznajemy zobowiązanie ze wszystkimi konsekwencjami z tego tytułu !!
Dodatkowo, czy adresatem złożonego wniosku powinna być  KRAJOWA RADA RADIOFONII I TELEWIZJI ??, czy może POCZTA POLSKA ?

http://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/Portals/0/abonament/abonamentrtv_wnioski_072012.pdf

1.Co to za instytucja ta KRRiT, aby im udostępniać do wglądu  osobiste  dokumenty (zeznanie PIT, zaświadczenie o zarobkach, czy innych świadczeniach, itp..)
2.Nie zawieraliśmy przecież żadnej umowy z KRRiT , a odbiorniki były rejestrowane na poczcie i od PP otrzymujemy wezwania;
Myślę, że należy napisać tylko wniosek do PP (na adres – skąd otrzymaliśmy wezwanie;  Wniosek o ANULOWANIE należności w uzasadnieniu powołując się na
argumenty jak pisał TYPEK  >>>typ niepokorny Odp: Abonament rtv
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 02, 2012, 15:47:53 »
Powstałe zaległości w płatności opłat abonamentowych uzasadniają szczególnymi względami społecznymi (długotrwałe bezrobocie, upadłość lub likwidacja firmy itp.) albo
wystąpieniem przypadków losowych (śmierć członka rodziny, ciężka choroba, skutki klęsk
żywiołowych itp.),
c. których dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza
kryterium dochodowego ustalonego Uchwałami KRRiT Nr 302/2005 z dnia 30 czerwca 2005 roku, Nr 309/2005 z Dnia 12 lipca 2005 roku i Nr 520/2011 z dnia 25 października 2011 roku tj.
• w gospodarstwie wieloosobowym nie zamieszkują dzieci powyżej 26 roku
życia.
– 55,5%minimalnego wynagrodzenia za pracę: w 2012 roku - 832,50 zł
brutto (55,5% x
1.500,0zł), tj. 674,30 zł netto (po potrąceniu podatku dochodowego),
• w gospodarstwie jednoosobowym
– 74% minimalnego wynagrodzenia za pracę: w 2012 roku - 1.110,0 zł
brutto (74% x 1.500,0 zł), tj. 899,10 zł netto

Lub jak pójdą na udry kwestionować, że podmiot wystawiający tytuł wykonawczy nie miał prawa go wystawić. <<<<

Do tego wniosku także nie dołączałabym żadnych dokumentów potwierdzających zaistniałą sytuację; PP także nie jest żadną instytucją, której muszę udostępniać jakiekolwiek moje dokumenty;
Wniosek wyślę poleconym za potwierdzeniem odbioru i zobaczymy, jak się sytuacja będzie dalej rozwijać??
Czy coś odpowiedzą? I na jakie jeszcze podstawy się powołają?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej